Zone Ex: Interoperabiliteit, samenwerkingsstructuren en een locatiegericht beeld

Zone Ex: Interoperabiliteit, samenwerkingsstructuren en een locatiegericht beeld

De uitdagingen rondom Zone Ex, het ‘grijze gebied’ rond evenementenlocaties, groeien alsmaar. Het vereiste veiligheidsniveau van evenementen stijgt en het algemene dreigingsbeeld in Nederland wordt regelmatig beïnvloed door ingrijpende gebeurtenissen in het binnen- en buitenland. Ook is de druk op het gebruik van de openbare ruimte de afgelopen jaren gegroeid door ontwikkelingen in de woningbouw, rondom mobiliteitsvragen, de groeiende druk op de politie en de wens naar meer vergroening in stedelijke gebieden. Deze indirecte invloeden vertalen zich ook naar de inrichting, uitdagingen en het gebruik van Zone Ex.

Willem Hegen, Manager Crowd Services bij de Johan Cruijff ArenA, vertelt over de uitdagingen rondom de ArenA aan de hand van casussen die ingaan op de samenwerkingsstructuur rondom evenementen. Onder andere de vervoersstromen rondom het gebied en de grote aanwezigheid van jonge fans voorafgaand de concerten van Taylor Swift  of de treinuitval bij het concert van Harry Styles vroeg om een unieke aanpak. Dergelijke situaties vragen om een gezamenlijk optreden,  met focus op het gemeenschappelijk belang van zowel fans, bewoners als faciliterende partijen. Willem noemt hier het belang van ‘interoperabiliteit’. Niet alleen op gebied van veiligheid, maar ook op bezoekerstevredenheid en duurzaamheidsdoelen kunnen door middel van efficiëntere informatiedeling mooie resultaten behaald worden. Hoe dit achter de schermen voorbereid en uitgevoerd wordt, en welke focuspunten aangehouden worden in verschillende convenanten, overlegvormen en op actiedagen bewaren we voor tijdens de subsessie op het ESI Jaarcongres.

Tekst gaat verder onder de afbeelding.

Hoe effectief deze interoperabiliteit ook is, toch kent hij ook knelpunten. Activisme, geopolitieke spanningen en de verdichting van de openbare ruimte vragen steeds meer van evenementenlocaties en hun (mobiliteits)netwerken.

Maar niet alleen op de grond liggen er uitdagingen. Evenementenlocaties zien ook steeds vaker dreiging vanuit de lucht. Drones die zonder vergunning in een Zone Ex gebied rondvliegen komen regelmatig voor. Het in kaart brengen van risico’s afgestemd op specifieke locaties én hun bijbehorende contexten is essentieel voor het doelgericht en effectief kunnen aanpakken van dreigingen. Waar het dreigingsbeeld voor terrorisme nationaal geregeld wordt, zou voor een stad als Amsterdam een locatie- of wijkgericht beeld sterk kunnen bijdragen aan effectieve preventie en voorbereiding.

Na afloop van de subsessie nemen bezoekers nieuwe inzichten over het belang van coördinatie en interoperabiliteit mee. Ook kunnen ze aan de slag met strategieën rondom kennis- en systeemdeling, informatie-uitwisseling en het vormen van een integraal beeld van de belangrijkste risico’s in hun Zone Ex.

Meer nieuws ›